Nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrővizsgálat fontosságát! A szülők számára nem minden fénytörési hiba megléte nyilvánvaló. Szemészeti ok (kancsalság, rejtett kancsalság, myopia, hypermetropia ) állhat a háttérben, ha az alábbi tünetek közül valamelyik, vagy akár több is fennáll:
Gondoljunk például arra, hogy a gyermek egyik szeme jó, ezért ő soha nem panaszkodik arra, hogy valami baj van, míg a másik szemén nagy fénytörési hiba van, ami miatt ezen a szemén esetleg már tompalátás is kialakult.
Alapvetően már féléves kortól szükséges a babák látásfigyelmét vizsgálni. Apró tárgyakat mutatunk és nézzük, hogy mennyire fixálnak a tárgyra. A szemek váltott takarásával vizsgáljuk, hogy a két szem látása között van-e különbség. Előfordulhat, hogy az egyik szem takarása ellen következetesen tiltakozik, akkor valószínű, hogy azzal a szemmel nem lát jól. Ilyenkor következnek a műszeres vizsgálatok. Természetesen ha kisebb babánál észrevesz valamilyen szem- ill. látásproblémát, azonnal forduljon gyermekszemészhez.
Már jól beszélő gyermekeknél a két szemet külön-külön kell vizsgáljuk, ezért az egyik szemet eltakarjuk. Egyszerű képeket mutatunk, egyre kisebb méretben.
4 éves kortól 3 m-ről ún. villákat mutatunk, melyek az emberi ujjakhoz hasonlíthatók. A gyermekeknek azt kell megmutatni a saját kezükkel, hogy milyen irányba mutat a villa.
A tervezett vizsgálat előtt érdemes esetleg otthon gyakorolni, papírra rajzolt villával, vagy a gyermek körberajzolt kezével
.
Az 5, 6 éveseknek már a falra szerelt táblán vagy projectorral is mutathatjuk a villákat.
Az iskolások látásvizsgálata már megegyezik a felnőttek vizsgálatával.
A számítógépes (computeres) szemvizsgálat:
A gyermek az állát, homlokát betámasztva egy kis színes képet néz.
A skiaszkópia
A színtévesztés leggyakoribb formája X kromoszómához kötötten öröklődik, így anyáról fiúra. A lányok is öröklik, náluk rejtve marad a színtévesztés, de fiaiknak átörökíthetik. Az új korrekciós lehetőségekről olvashatnak a www.szintevesztes.com oldalon.
Réslámpás vizsgálat.
Kisbabákat a szülő ölében, a réslámpa elé tartva lehet vizsgálni - igaz nem szokott nekik tetszeni, de a vizsgálat fájdalmatlan, csak a testtartás és a fény zavarja őket. A szemfenékvizsgálat az ő esetükben általában egyenes szemtükörrel történik. A kisbabák szemfenék vizsgálata csak tág pupillán keresztül történhet, ezért ők cseppet kapnak a vizsgálat előtt.
Az említett vizsgálatokon kívül számos más vizsgálatra van lehetőség, amelyeket csak indokolt esetekben végzünk.
Időpont kérhető honlapunkon is, ide kattintva vagy telefonon!