A távollátó gyermek a közeli tárgyakat homályosan látja és távolra is csak erőlködve, belső szemizmai segítségével lát élesen. A folyamatos erőlködés miatt a szem kifárad, emiatt a gyermek fájlalhatja a fejét, szemét, könnyezhet, dörzsöli a szemét, esetleg kancsalíthat. Születéskor a gyermekek 99%-a kismértékben távollátó, azonban többségük iskoláskorra kinövi ezt a fénytörési eltérést.
A távollátás korrigálható kontaktlencsével, vagy szemüveggel, pozitív törőerejű ("plusz dioptriás"), konvex lencsével.
Szemünk össztörőerejét a szaruhártyánk és a szemlencsénk törőerejének (nagyításának) összege határozza meg.
Távollátás (hypermetropia) esetén a szem össztörőereje kisebb, mint szükséges, ezért a fixált tárgy az ideghártya mögé vetül, a tárgyat elmosódottnak látjuk. Az egyébként egészséges szem túl rövid a szaruhártya és a szemlencse törőerejéhez képest, vagy fordítva, a szaruhártya és a lencse törőereje túl kevés a szemgolyó hosszához képest.
A szemünk a távolságokhoz a szemlencsénk törőerejének növelésével-csökkentésével alkalmazkodik.
Alaphelyzetben távolra nézéskor a szemlencsénk nyugalmi helyzetben van, a tartó izomzat nyugalomban van. Ezen izomzat megfeszülése a lencse domborítását-nagyításának növelését eredményezi, ezért látunk közeli dolgokat is élesen. Nyugalmi helyzetből a tartó izomzat csak növelni tudja a törőerőt, csökkenteni nem.
A távollátó szem korrekció nélkül bármilyen távolságra is csak úgy lát élesen, ha növeli a nagyítóképességét a szemlencse domborításával. Minden távolságban használnia kell ezen belső szemizmokat. A szemlencse domborításával, a szemünk ,törőerejét meghatározott mértékig tudja növelni, ez magyarázza, hogy a túllátó szem, a maximális szemlencsedomborítás-kapacitásig ki tudja élesíteni a képet szemüveg nélkül is. A baj akkor van, amikor a közeli olvasáshoz a szükséges nagyítóképességet az illető már "távolra nézéshez elhasználja". Így olvasási panasza lesz.
Közelnézéskor ezen izommunkán kívűl, reflexesen, szemeinket összetérítjük/konvergálunk, pupillánk beszűkül. Érthető, ha ezen folyamat már távolba látáshoz is aktiválódik, kancsalnak látszhatunk.
Ezen izomzat, állandó munkája során, görcsös állapotba kerülhet, nem tud ellazulni a szemvizsgálat során az eléhelyezett lencsék segítségével sem, ilyenkor szemcseppel átmenetileg kikapcsolhatjuk a működését, 2-3 órára vagy 12-24 órára, a pupilla egyidejű kitágulásával. Így a páciens homályosan lát és érzékelheti, hogy a szemlencse állandó domborítása nélkül milyen a látásélessége valamint próbelencsékkel objektíven meghatározhatjuk a szükséges dioptriát.
Kedves vásárlóink!
Üzletünk 2022. dec. 24-től ZÁRVA tart.
Nyitás 2023. január 3-án 10h-kor.
Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánunk szeretettel!
Köszönjük az egész éves bizalmukat!