A szürkehályog a szemlencse betegsége. Az egészséges szemlencse tiszta, átlátszó. A szürkehályog a szemlencse elhomályosodása, elszürkülése, átlátszóságának csökkenése. A szürkehályog tehát nem egy réteg a szemlencsén, hanem magának a lencse állományának az "átlátszatlansága". A lencse bármilyen eredetű homályát kataraktának nevezzük. |
|
A szemlencse teljes elszürkülése-elhomályosodása akár teljes mértékben is megakadályozhatja a fény bejutását a szembe - vakság alakulhat ki. A látásromlás mértéke függ a homály helyzetétől és kiterjedésétől. Akár rövidlátás is kialakulhat, így a beteg azt veheti észre, hogy gyengébb olvasószemüveggel is jól olvas, vagy akár szemüveg nélkül. Ha a homály a hátsó lencsetok alatt helyezkedik el, akkor az erősebb fényhatások (napfény, autó reflektorfénye) zavaró hatásai még kifejezettebben érvényesülnek.
Ritkán a katarakta megduzzad, így másodlagos betegségként zöldhályog (glaukóma) alakulhat ki, mely a látás visszafordíthatatlan károsodásához vezet.
Az életkor előrehaladtával nő a szürkehályog kialakulásának valószínűsége (időskori katarakta), de megjelenése nem törvényszerű.
Kialakulásában szerepet játszó tényezők:
A szürkehályog megelőzésének bizonyítottan hatásos módszer hiányában, UV védelemmel és a rendszeres szemészeti szűrővizsgálattal tehetünk eleget.